Jak označit sekci webu určenou neslyšícím, kteří v komunikaci preferují český znakový jazyk? Nebo jak upozornit na program tlumočený do českého znakového jazyka?

Piktogram „informace v českém znakovém jazyce“ neboli „znakovat“

Neslyšící lidé si snáze všimnou, že nějaká akce je tlumočena do českého znakového jazyka, nebo že je někde umístěno video v českém znakovém jazyce, pokud je označeno piktogramem, který zachycuje znak z českého znakového jazyka „komunikovat v českém znakovém jazyce“, neboli „znakovat“.

Označovat obsah v českém znakovém jazyce tímto způsobem, spíše než například pouhým textem „informace v českém znakovém jazyce“, doporučují nejen dlouholeté diskuse v rámci komunity neslyšících a zpětná vazba na jednotlivé projekty, ale především výzkum, který jsme provedli v roce 2023.

Náš piktogram k volnému užívání

V Deaf Friendly® jsme v roce 2018 vytvořili piktogram “znakovat”, který je ke stažení zdarma a k volnému používání. Není tedy jen pro naše klienty, použít ho může kdokoliv a je možné piktogram i měnit: např. barevně přizpůsobit vlastní vizuální identitě, odstranit zkratku ČZJ, nebo jakkoliv modifikovat.

V České republice neexistuje jiný volně dostupný piktogram, který bylo možné pro označení obsahu v českém znakovém jazyce používat.

Co je to licence Creative Commons (CC)?

Každé dílo je majetkem jeho autora. Díky licenci Creative Commons (CC) může autor snadno určit, jakým způsobem mohou ostatní lidé jeho dílo používat.

Pro naše klienty, kteří jsou často velké státní instituce, je důležité mít jistotu, že piktogram, který používají, není zatížen autorskými právy nebo časovými omezeními, což by je mohlo vystavit riziku sankcí.

Proto je nutné, aby používaný piktogram měl vyřešena autorská práva. Současně jsme chtěli, aby bylo řešení dostupné všem. Z tohoto důvodu jsme zvolili licenci CC BY-SA 4.0 (Attribution-ShareAlike 4.0 International), která umožňuje ostatním piktogram sdílet, kopírovat, upravovat a dokonce i komerčně využívat. Tato licence podporuje otevřený přístup a sdílení, přičemž zaručuje, že všechny úpravy piktogramu zůstanou dostupné pro veřejnost.

V praxi stačí například do patičky webu přidat větu: „Autorem piktogramu „znakovat“ © 2018 je Deaf Friendly®. Piktogram podléhá licenci Creative Commons CC BY-SA 4.0.“ a piktogram můžete volně používat. Takto jej například využil Národní pedagogický institut (NPI) na svém portálu týkajícím se výuky českého znakového jazyka (odkaz na portál NPI).

Piktogram vznikl v roce 2018 ve spolupráci grafického designéra a zástupců komunity neslyšících a jeho funkčnost jsme ověřili v rámci výzkum v roce 2023.

Ukázky zahraničních piktogramů a způsobů jejích užití, které byly v roce 2018 k vidění na nejrůznějších webových stránkách a které sloužily jako podklad pro naši práci.

Inspirace v zahraniční

Také v zahraničí je běžné používat piktogramy, které zachycují znak „komunikovat ve znakovém jazyce“ (nebo „znakovat“), případně „tlumočit“ či „překládat“. Podoba našeho piktogramu je inspirována zahraničními piktogramy, které se běžně používají k označování tlumočených akcí nebo informací ve znakovém jazyce, například na webových stránkách.

Nemohli jsme však piktogramy ze zahraničí převzít, protože znaky s tímto významem vypadají v českém znakovém jazyce odlišně. Proto musel být náš piktogram, který schematizuje podobu znaku, přizpůsoben českému prostředí.

Naše piktogram byl tedy modifikován a přizpůsoben tak, aby odpovídal českému znaku „komunikovat v českém znakovém jazyce“, neboli „znakovat“.

Piktogram je možné použít na webové stránky jako označení sekce webu v českém znakovém jazyce. Také je možné vložit piktogram na plakátek akce, která bude do českého znakového jazyka tlumočena. Nebo přidat ke QR kódu s videopozvánkou v českém znakovém jazyce.

Není možné použít piktogram, který nebude odkazovat ke znaku „znakovat”?

Jsme si vědomi, že piktogram, který zobrazuje dvě ruce v pozici, kdy se částečně překrývají, obsahuje mnoho detailů, které mohou bránit srozumitelnosti v menších formátech.

Jedním z řešení by bylo odstranění zkratky ČZJ, ale ani to někdy nemusí stačit, což vede k úvahám, zda by nebylo lepší použít piktogram, kde by vztah mezi znakem „znakovat“ a jeho zobrazením (piktogramem) byl volnější nebo dokonce žádný.

V současné době však toto řešení nevidíme jako vhodné. Po letech útlaku a nerespektování českého znakového jazyka jako plnohodnotného jazyka je komunita neslyšících velmi citlivá na různá zjednodušování, ačkoliv mohou být dobře míněná a opodstatněná. Řešení, kdy by například z piktogramu byla odstraněna jedna ruka, by bylo podobné jako odebrání několika písmen ze zkratky UNICEF, protože je příliš dlouhá.

Je možné, že v budoucnu bude vztah mezi zobrazením a zobrazovaným znakem volnější. V současné době (2024) se však zdá, že takové řešení není pro komunitu neslyšících uživatelů českého znakového jazyka přijatelné. Toto potvrzují i vášnivé debaty v komunitě; způsob zobrazení, který jsme vytvořili, byl potvrzen i ve výzkumu.

Za aktuální situace vidíme jako nejlepší řešení používat piktogram v určité minimální velikosti, která ještě zajišťuje jeho srozumitelnost, a umístit jej do hlavní navigace nebo případně do patičky webu.